Revoluce přináší i absurdní plody, například ´demokracii´, která není ´vládou svobodného lidu´. Že ani Sametem neskončilo svévolné vylučování lidí ještě svobodných z ´lidu´, potvrzuje i seriál akcí komentátorem Petrem Holcem zvaných ´Je třeba zabít Babiše´. Protože na akcích se projevuje z fašismu známý kult násilného činu, Babiš snad inspirován názorem Umberto Eca mluvil o účastnících jako o fašistech. Účastníci ale mohou oponovat, že nenavazují na fašisty, ale na ´ochranu demokracie´ žádanou Vladimírem Hučínem, vyznamenaným a kandidujícím do Senátu a euparlamentu. Ani Hučín asi nenavázal na fašisty, ale spíš na jejich konkurenty bolševiky, neb ti vyzývali k likvidaci lidí se stejným grafickým motivem - terči.
K odpornému dění se vyslovili politici vládní strany i ´hlídací psi demokracie´. Poúnorovým útokům Josefa Urválka se obsahově podobá tweet senátorky a uchazečky o Hrad z řad Fialovy ODS (FODS) Miroslavy Němcové, že Babiš chce dnes ´oddělovat občany´ a zítra jim snad nařizovat ´povinné nášivky a čísla na předloktí´. Promluvám někdejších kolaborantů s cizí mocí Emanuela Moravce, Klementa Gottwalda a Gustáva Husáka zas ujištění bývalého disidenta a signatáře Charty 77, dnes euposlance z řad FODS Alexandra Vondry, že ´kdo není našeho druhu´, toho tu lidé nechtějí. Veřejnoprávní TV místo obhajoby práva shromažďovacího dělala hrdiny z těch, kteří si bez diskuse dali právo shromažďování narušovat. Nejen mně se taková slova nelíbí, Němcové za tweet dal nezávislý P. Holec ocenění ´nejhloupějšího lenochoda´. Svoboda slova však zaručuje i právo tlachat dnes podobně nenávistiplně jako KSČ za TGM.
Za zásadně chybné mám, že řada lidí zle jednajícím politikům i dnes poskytuje ´ochranu´ podobnou té, kterou zajistila KSČ straníkům spoluodpovědným za zlo poválečné. Kdysi článek 4 bolševické ústavy z roku 1960 ze všech straníků udělal zvláštní kastu lidí - prý nejaktivnější a nejuvědomělejší občany z řad dělníků, rolníků a inteligence, předvoj společnosti. Článek 4 byl zrušen, pokřivené myšlení zůstalo; ač se pojem elita používá pro ty nejlepší z nejlepších, řada lidí politikům přes obrovský propad jejich důvěryhodnosti bez výjimek říká ´elity´. A nejčtenější český sociolog s dvěma doktoráty dokonce zařadil mezi ´elity´ i politikařící strůjce režimu zločinného a zavrženíhodného. Nedemokratické ´kastovní´ dělení společnosti, prvek historického fašismu, je i dnes pro mnohé ´demokratické´.
Člověk rozumný by z tohoto dění měl vyvodit mj. poučení: Neplýtvejme slovem ´elity´.
Žádné komentáře:
Okomentovat