Premiér Fiala i propaganda tvrdí, že ´patříme na Západ´. ´Západ´ ale neznamená jen dobro, jak dokládá i příběh o tom, jak prý ´slovenský národ po prvé žil na svojom po svojom´.
Začal ´po italsku´. Tak jako ´elita´ Itálie, za podpory tlup toužících lidem vnutit jiný svět, roku 1915 proti vůli většiny neutrální Itálii bez vážného důvodu zatáhla do války proti nedávným spojencům, slovenské ´elity´ pomocí politických čachrů ze země poskytující azyl uprchlíkům z nacistické Třetí říše udělali ´štát´ Třetí říši oddaný.
Přes fráze ´Slovák teraz žije na svojom po svojom´, Slovák žil jako Afričan v době otrokářství - kdo včera byl svobodným člověkem, dnes mohl být tvorem kamsi deportovaným. Slovensky mluvící a cítící ´čehúnská náplava´ (i mí příbuzní) byla hnána na Moravu. Žádost ´elit´, aby o Židy postarali se za úplatu nácci v říšském Generálním gouvernementu, prý postihla nejen Židy slovenské - napomohla rychlému přijetí plánu takzvaného konečného řešení židovské otázky nejméně v celé Nové Evropě. Když slovenské ´elity´ na přání z domova i ciziny ohlásili zastavení deportací, přesto mělo být jen od září 1944 do března 1945 přímo zavražděno nebo deportováno ještě okolo třinácti tisíc Židů.
Kde pramení takový cynismus, napovídá kniha profesora Noëla O'Sullivana ´Fašismus´: Koncem 18. století se objevilo nové chápání mimo jiné pojmu ´svoboda´, které podle profesora O'Sullivana ´všeobecně přijal celý západní svět´. Nově ´svoboda je slučitelná s terorem´, když pachatel ´ví´, že terorizuje ´pro dobro lidí´. Navíc nové západní chápání ´zla´ a ´svrchovanosti lidu´ umožnilo dát politickému stylu fanatický charakter křižáckých tažení, despotickému režimu dovolilo tvrdit, že ho ´legitimizuje vůle lidu´ a že už není důvod bránit zneužití moci ústavními omezeními, nutnými pro svobodu občanskou. Idealismus americké revoluce a roku 1789 byl tím postaven na hlavu!
Když lidé pochopili slovenskou praxi krytou hezkou rétorikou ´elit´, mnozí se mobilizovali a 29. srpna 1944 zahájili povstání, které otřáslo válečným ´štátom´. Později se povstání říkalo ´národní´, přestože v něm nebojovali jen Slováci a národ slovenský k němu postoj nezaujal. Já bych povstání zval ´evropské´, protože chápu právě Evropu jako světa díl, v němž už hodně století ´svévole moci´ naráží na odpor.
Za současného příklonu k Západu někteří Slováci zas mají válečný ´štát´ za dobrý a rádi by zpět něco z jeho časů. ´Vzpomínky na klady´ znějí v Bytči, rodišti ´prezidenta´ Tisa, v Čakajovcích, prý ´vzpomínají´ i poslanci Národní rady Slovenska. ´Stát si může dělat se svými občany co chce´ se však nehlásá jen na Slovensku. Mě těmi slovy šokoval někdejší český ministr ´spravedlnosti´ Karel Čermák; ale mlčením je přešla i žijící ´záruka svobody´ Václav Havel, ´státní zástupkyně´ Galková rozhodla, že nejsou trestná, a právníci ministra uvedli do ´síně slávy´.
Naštěstí k tomu nejsou lhostejní mnozí, kteří ještě chápou svobodu především jako svobodu člověka od svévole moci, jež po větší část dějin znamenala brutální moc státu. Mobilizují ´povstanie pokračuje´. Povstání pokračuje!