Když generál z Hradu půjčil vládě jednoho „plukovníka“, půjčil ho vládě vedené premiérem, který se panevropským hodnotám učil s B. Posseltem a O. Habsburkem. Tedy s představitelem společenství, které chtělo mít domov v říši, kde už před nástupem Hitlera bylo možno pomocí „zmocnění“ vládnout v rozporu se zákonem, a s představitelem rodu, který považoval za normální zaručená práva suspendovat. Vládě byl půjčen „plukovník“ s fakticky s nulovou velitelskou praxí, s praxí velitele družstva, což příliš často bývali zupáci s potřebou někoho komandovat.
Vláda toho „plukovníka“ pověřila „strategickou komunikací“ se společností, a „plukovník“ nepřekvapivě ke společnosti mluví jak velitel družstva k podřízeným vojínům: Veliteli (státu) věřit musíte, rozkazy musíte splnit, i když o jejich rozumnosti máte velké pochybnosti. Kdo jedná jinak, je nepřítel (státu). Pochybnosti můžete vyjádřit později, až velitel (stát) dovolí. Kdo smýšlí jinak, je „nepřítel“.
Státní moc tak opět odmítá přijmout lid takový, jaký je, tedy všechny příslušníky žijící generace; chce mezi lidmi hloubit příkopy, a tvrdí, že je to „rozumné“. Nerespektuje ústavní princip „Státní moc slouží všem občanům“ a řídí se „evropskými pravidly“ známými iz Habsburské a německé říše - za Habsburka tu dlouho nesměl žít žádný nekatolík, v německé říši zas „májové zákony“ perzekuovaly katolíky. To má znaky pokusu o převrat - přechod od ústavnosti k oněm „evropským pravidlům“. My můžeme přijít o svobodu chápanou jako svoboda jednotlivce od svévole moci, jež „po větší část dějin znamenala brutální moc státu“.