28. října 2023 na Hradě propůjčoval řády a předával medaile vrcholný politik, emeritní agent Pávek. Ten je jako bývalý velmi aktivní funkcionář KSČ podle zákona zjevně spoluodpovědný mj. za programové ničení tradičních hodnot evropské civilizace, vědomé porušování lidských práv a svobod, morální a hospodářský úpadek provázený terorem proti nositelům odlišných názorů, za zneužívání výchovy, vzdělávání, vědy a kultury k politickým a ideologickým účelům. Hradní akce ukončila debaty, zda od Pávka metál převezme a ruku mu podá paní Zdeňka Mašínová, sestra Bratrů, proti kterým mohl Pávek jako agent osobně konat v zahraničí.
Paní Mašínová ruku podala a nechala si propůjčit Řád Tomáše Garrigua Masaryka 1. třídy za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva. To překvapilo řadu lidí, ne mne. Já sledoval obdobné ´smíření´ už před dvěma desetiletími a byla při tom i paní Mašínová.
Ta se tehdy legitimně angažovala jako zmocněnec obviněného signatáře Charty, známého zásadovým postojem ´zbavme moci lidi, kteří bolševikovi pomáhali týrat druhé´. Poté, co k soudu přijel vrcholný politik, emeritní agent Plavec, došlo k ´smíření´ překvapivému nejen pro mne: Přestože aktivista Tomáš Pecina opakovaně dokládal, že agent Plavec nebyl neviňátkem, souzený signatář s částí podporovatelů změnil postoj a začal dávat najevo ´máme důvod s emeritním agentem Plavcem politicky spolupracovat´. Signatář byl pak zbaven obvinění a vyznamenán, obrat nastal i v úsilí paní Mašínové získat zpět rodový statek v Lošanech.
Poté paní Mašínová jako ´občanská aktivistka´ po boku ´nových lidí z okruhu agenta Plavce´ mj. kandidovala do euparlamentu. Snad se na rozdíl ode mne smířila s tím, že někteří spolukandidáti zjevně občas jednali, jako by měli právo bezdůvodně ubližovat druhým.
Nyní podle médií měla paní Mašínová, už jako držitelka Řádu TGM I. třídy za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva, říci: „Proti každému zlu je nutno jakýmikoliv prostředky vystupovat, aby se mu zabránilo.“ Nesmiřujme se s takovou myšlenkou, i ´obrana proti zlu´ jakýmikoliv prostředky může být sama zlem. ´Neomezená´ aktivita opakovaně vedla k ničení demokracie, humanity a lidských práv. Když pout morálky a práva zbavení aktivisté, mj. Gottwaldovi v Akčních výborech (od 21.2.1948) a Husákovi v ´prověrkových komisích´ (po r. 1968), masově ´dělali co je třeba´, bylo to strašné.
K blížícím se devadesátinám (7.11.) paní Mašínové přeji hodně zdraví. Poučný pro mě je i její ´občanský aktivismus´.
P. S.: Jak ocenili aktivistku Z. Mašínovou voliči: https://volby.cz/pls/ep2014/ep2111?xjazyk=CZ&xv=1&xt=1&xstrana=3
Žádné komentáře:
Okomentovat