pondělí 16. prosince 2024

Strana, stát, lidi

   V době mého dospívání, na rozhraní „stalinských padesátých let XX. století“ a volnějšího „Pražského jara“, byli mnozí lidé traumatizování vnucenými mezilidskými vztahy i bezohlednými způsoby těch, kteří se nechávali velebit jako dobrovolný bojový svazek nejaktivnějších a nejuvědomělejších občanů z řad dělníků, rolníků a inteligence napravujících společnost; případně jako vedoucí sila ve společnosti i ve státě dělající, co je třeba; nebo jako předvoj či politické elity.

   Problém tehdy měla i Strana, která si vynutila „vedoucí úlohu“. Cvičené kádry ve školách i médiích sice lidem omílali, že tu bývávalo špatně (1. republika střílela do dělníků), ale Strana dělá co je třeba, aby bylo navždy dobře, a proto je třeba ji milovat. Lidé si přesto šuškali, že i „nadřízení“ sovětští soudruzi už uznali, že Strana si s lidmi nemůže dělat co chce,  a že nebylo třeba, aby dělala tolik zločinů. Diskuse nakonec Strana nepotlačila.

   „Zdá se, že moc má své nezrušitelné zákonitosti vývoje a chování, ať ji vykonává kdokoli“... „kde vláda pořád a dlouho stojí, padá občan“, zaznělo mj. na sjezdu spisovatelů v roce 1967. Ten názor já dodnes považuji za rozumný. Vždyť v našem civilizačním okruhu v „novověku“ společnost traumatizovali nejen bolševici u nás si říkající komunisté, ale i jejich „odpůrci“ fašisté a později mccarthisté; předtím nejen církevní inkvizitoři, ale i „opoziční“ jakobíni. Když pak nastal Listopad 1989, už to nebyli vzpurní spisovatelé z 1967 (Ludvík Vaculík, Milan Kundera...), kdo mluvil z tribun.

   Začátkem roku 2024 promluvil z prken pražského divadla zvolený odborník Doc. PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D., člen Rady vlády pro paměťovou agendu a ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, který uznal tezi, že stačí studovat jen totality jinými kádry předem určené. Ze zprávy o jeho řeči jsem nabyl dojmu, že dějiny našeho civilizačního okruhu od Kaina do současnosti lze shrnout v poučení, že mráz přišel z Kremlu; a řečník považuje za svou povinnost, aby zejména nastupující nejmladší generace pochopila, že komunismus, stejně jako nacismus, je zlo.

   Tato teze říká jen část pravdy, což bývá hodnoceno jako „nejlepší lež“. Přehlíží komplikace, že mráz nepřichází jen z Kremlu a zlo není jen ´komunismus a nacismus´. Nabízí stejně „hodnotově“ jako bolševici jako způsob k poznání zla původnálepku.

   I proto jsem já traumatizován tím, že jako bolševici i prof. PhDr. Petr Fiala, Ph.D., LL.M., dr. h. c. opravuje „soutěž politických stran“. Strany, kdysi reprezentující odlišné názory, sjednocuje v koalicí (dříve Národní frontu) straníků ochotných křičet „my děláme co je třeba, opozice to s lidmi nemyslí dobře“. K boji „proti nesprávným názorům“ získal i složky státu, které by měly být apolitické - nově chrání společnost i prověřováním, zda nesprávný názor nešíří obložené chlebíčky. Nechal plukovníka Foltýna řádit v duchu myšlenky německého filozofa Johanna Gottlieba Fichteho (1762–1814), že „ne všichni, kdo mají lidskou tvář, jsou lidé“, zneužívané pak k vykopání příkopů mezi společností a lidmi určenými k likvidaci (dříve kulaky/Židy). Poté tleskal, když morální maják z Hradu vyznamenal za přínos kultuře právníka a spisovatele, který mě jako první po Listopadu (na veřejnoprávním ČRo2) zaujal tvrzením, že někteří lidé jsou jen odpad.

   Soužití u nás není určováno zákony, ale vynucováno „elitami“. V roce 2004 ho absolvent „práv“ z padesátých letech XX. století ministr spravedlnosti K. Čermák popsal slovy „zkratkovitě a trochu surově řečeno, stát si může dělat se svými občany co chce“, a ´státní zástupkyně´ Z. Galková rozhodla, že ta svévole není trestná. 

úterý 10. prosince 2024

10. prosinec: Den mařených nadějí

   Fašisté a další vyznavači podobného způsobu vlády mezi prvními dvěma světovými válkami v podstatě prosazovali mj., že „ti správní" mocní, resp. „ten správný"stát, „nutně“ musí mít - zkratkovitě a trochu surově řečeno - právo dělat se svými občany co chtějí“. Aby byl tento zlozvyk vymýcen, byla pak (i zákony) zaručena práva lidí.

   Zlozvyk se nepodařilo vymýtit ani u nás. Když „náš" ministr spravedlnosti K. Čermák 7. dubna 2004 v PRÁVU psal, že „zkratkovitě a trochu surově řečeno, stát si může dělat se svými občany co chce", sepsal jsem marné „trestní oznámení“ a ‘státní zástupkyně’ Zd. Galková odepsala, že ministrova (protiústavní) ‘politika’ není trestná. Proto považuji za nutné opravdu odstranit ´fašistické způsoby, i ty které nyní nejsou uznávány za fašistické´. ´Den lidských práv´ je zatím pro mne jen Dnem mařených nadějí.

   Pro pochopení, jaký je (nejen) podle mne vztah fašismu a ´lidských práv´, dodávám:

   Z apokalypsy první světové války a z idejí postosvícenské Evropy o společenském pokroku a dříve netušených, ale „nutných" možnostech proměny společností, se vylíhla aktivistická forma vlády. V Evropě se projevila v sovětském bolševismu a jeho odnožích, v italském fašismu a německém nacismu. Změnila vztahy mezi jednotlivcem a kolektivem - jednotlivec pozbýval svých práv, nebyla-li v souladu s „nutnými" zájmy společnosti: Moc exekutivy – strany a státu – byla rozšířena o snahu nastolit totální kontrolu… režim mohl své občany uvěznit, oloupit, a dokonce i zabít podle libosti a bez omezení.…, uvádí mj. Robert O.Paxton v ´Anatomie fašismu´.

   Apokalypsa druhé světové války byla oficiálně označena za vítězný boj „proti fašismu". Ferdinand Peroutka však měl dodat, že „byl poražen ten fašismus, který sám sebe nazýval fašismem, ale „nebyl odstraněn fašismus, který sám sebe fašismem nenazývá.

   Politici „spojených národů" pak deklarovali potřebu vrátit se k „omezené formě vlády" založené na zákonu a ochraně svobody jednotlivce od svévole moci, jež po větší část dějin znamenala brutální moc státu. 10.12.1948 schválili deklaraci určitých základních lidských práv, jako je svoboda slova, shromažďování, vyznání a právo na spravedlivý soud. Na počest toho aktu je 10.prosinec slaven jako Den lidských práv.

   Některé státy pak určitá práva sice „zaručily" uzákoněním Mezinárodního paktu o občanských a politických právech. Mnozí politici však dál páchali aktivistickou formu vlády, že „nutná" proměna společnosti je nad zákony.

  V „mém" státě už roku 1977 skupina kolem Václava Havla napsala, že řada základních práv platí v naší zemi zatím bohužel jen na papíře. Později se Václav Havel stal „správným mocným", ale aktivistická forma vlády přežila i v jeho státě .

   Když ministr spravedlnosti K. Čermák 7. dubna 2004 v PRÁVU psal, že „zkratkovitě a trochu surově řečeno, stát si může dělat se svými občany co chce“, já sepsal „trestní oznámení“. ‘Státní zástupkyně’ Zd. Galková odepsala, že ministrova (protiústavní) ‘politika’ není trestná. K. Čermák se pak stal „právníkem roku“ a byl uveden do „Právnické síně slávy“.

   Od té doby nejednou vzrostly mé obavy ze současné formy vlády. Například, když ‘soudce ústavního soudu’ doc. JUDr. Vojtěch Šimíček, Ph.D., v „osmdesátkách" bolševiky schválený jako student jejich „práva", v kauze ostravského hotelu Brioni podle mne vykládal „právo" a „zaručená lidská práva" podobně jako bolševici.

   Jestliže „stát si může dělat se svými občany co chce“, je Den lidských práv pro mne zatím Dnem mařených nadějí. Připomíná mi nutnost fakt vymýtit fašistické způsoby vlády!!!

 

Hlavní zdroje:
Petr Placák: Gottwaldovo Československo jako fašistický stát; Nöel O'Sullivan: Fašismus; Robert O.Paxton: Anatomie fašismu; Fareed Zakaria: Budoucnost svobody; mé „trestní oznámení"; https://www.usoud.cz/fileadmin/user_upload/Vedouci_OVVP/Agenda_de_Portavoz/2-3212-18.pdf