14. září se má se Svatoplukem diskutovat na téma „Proč měnit režim?“ Má odpověď je: Protože režimem je klamán „vládnoucí lid“.
...Ač „zástupci lidu“ tvrdí, že brání demokracii, nebrání naplňování „železného zákona oligarchie“ - uchovává-li si po léta velkou politickou moc nevelká skupina lidí, směřuje celá společnost od demokracie k oligarchii. Ač „zástupci lidu“ tvrdí, že naplňují odkaz Václava Havla, nenaplňují cíle vyhlášené Občanským fórem s Václavem Havlem !
Český stát dnes navazuje spíš na státnost německou, ne na českou a prvorepublikovou československou. Mezi těmi „evropskými hodnotami“ je po staletí zásadní rozdíl: Češi, poučení devastujícími důsledky bojů o prosazení „jediné správné víry“, ve svém státě usilovali o rovná práva obou náboženství a jiný názor měli za podnět k diskuzi. Naproti tomu Němci opakovaně vybojovali papalášstvu právo vnucovat svou víru všemu jejich lidstvu.
U nás toto „právo papalášstva“ za mého života prosazují mnozí mocní. Za Gottwalda i terorem, za Husáka i represí. Všichni k tomu (zne)užívají i politickou mluvu.
Zdejší demokracie založené tu na vedoucí úloze jedné strany, jindy na neupřesněné soutěži politických stran, zjevně dávají za pravdu varování George Orwella, že politický jazyk – a s obměnami to platí o všech politických stranách… - je koncipován tak, aby lži zněly pravdivě a vražda úctyhodně… A že člověk by měl uznat, že současný politický chaos má souvislost s úpadkem jazyka a patrně je možné dosáhnout zlepšení tím, že začneme u řeči. Proto by úvahy o změně režimu měly být spojeny se snahou, aby lid „nepodléhal politické mluvě“.
Ač tu je za svátek demokracie vydáván 17. listopad, den represí, je Mezinárodním dnem demokracie 15. září. Ten den se blíží, proto navrhuji diskutovat, zda opravdu jsme demokracií, když „demokratické strany“ soutěží především v tom, která víc pošpiní lidi jiného druhu.
Navíc prosím odborníky, sociology a politology, ať neklamou lid tím, že i v běžné mluvě a bez upřesnění používají slovo „elita“ po svém jako „ti co vládnou“. V běžné mluvě snad ještě „elita“ znamená „ti nejlepší z nejlepších". Mám za to, že se daří lidem podsouvat, že tu vládnou ti nejlepší z nejlepších.
Ve skutečnosti ti u moci dokázali mimo jiné, že základní moci ve státě opět jsou v rukou úzké skupiny složené především ze straníků, a že se nerespektuje samozřejmá zásada „kdo má pravomoc, musí nést i odpovědnost“. Zkusme tu škodu napravit připomínáním slov Občanského fóra a Václava Havla, že tohle počínání rozvrací základy právního státu.P.S. Dodatek z 15.9.2024, vyvolaný zážitkem z té akce Svatopluku:
Mýlil jsem se, když jsem psal, že se má se Svatoplukem diskutovat na téma „Proč měnit režim?“. Po většinu času mezi sebou diskutovali „mluvčí“ Svatopluku sedící na pódiu. Ke konci moderátor akce Jiří Medula níže sedícím povolil pouhé dotazy na dosud mluvící „mluvčí“, nikoli představení vlastních názorů. Ti na pódiu omezení mlčením schválili.
Mně při tom vytanula na mysli dávná slova spisovatele Martina Daneše, že nemocí české politiky je elitářství. Jako v Chartě 77 i ve Svatopluku ti, kteří chtějí měnit režim, s řadovými členy nediskutují?
Žádné komentáře:
Okomentovat