Od 2. světové války se v Evropě slaví vítězství nad fašismem. Konají se pietní akty, vítězství má pomník v Brně. Zněly a znějí však i hlasy, že jde o lež, klam.
Po válce mínil novinář Ferdinand Peroutka: „Druhá světová válka měla titul boje proti fašismu. Slavným jejím výsledkem bylo, že byl poražen ten fašismus, který sám sebe nazýval fašismem. Zmateným jejím výsledkem bylo, že nebyl odstraněn fašismus, který sám sebe fašismem nenazývá.“ Letos na demonstraci v Bratislavě mluvili podobně mladí: „Rôzne prvky fašistického myslenia – xenofóbia, nacionalizmus, rasizmus, elitárstvo, kvírfobia, sexizmus a ďalšie – sú prítomné snáď v každej z relevantných politických strán.“ Mezi rebely toužící čistit lidskou mysl od zažraného fašistického myšlení, se řadím i já.
Jsem si vědom poznámky George Orwella v eseji Politika a anglický jazyk: „Slovo fašismus nemá nyní žádný význam krom toho, že označuje ´cosi nežádoucího´... Pokud nevíte, co je to fašismus, jak můžete proti němu bojovat?“
Já vím, že bych dlouho nežil, kdybych se se svou vrozenou tělesnou vadou narodil v Třetí říši - takoví tam byli považováni za „nežádoucí". Také vím, že „nežádoucími“ se ve Slovenském štátu stali i mí příbuzní – byli vyhnáni dosud přátelskými sousedy ze svých domovů jen proto, že se narodili na opačném břehu řeky Moravy. Proto nechci, aby znovu nějaká grupa onemocněla šovinistickou vírou, že ona je lepší než jiní a je „jinými ohrožena“; a pak dokázala přimět složky státu či davy, aby lapeni přeludem vyššího mravního cíle vnímali očistu společnosti od označených nepřátel jako nezbytnou povinnost.
Řádění takových grup mělo učinit přítrž deklarování i „zaručení“ lidských práv. Leč nepovedlo se. Dobře míněnou snahu zřídit i stát židovský zneužily jisté grupy k tomu, že pro mnohé jsou „nežádoucími“ ve svých domovech Palestinci. Když po Evropanech nyní i „Neevropané“ odchází masově „za moře“, řekla kancléřka Merkel „Wir schaffen das“ a se sobě podobnými nechala v hlavách mnoha Evropanů ožít protizákonnou víru, že kdo nic neprovedl, může být donucen k reemigraci, jako kdysi moji příbuzní z Tisova Slovenska. Někdejší protektorátní propagandu, že nebezpečím pro Novou Evropu jsou všichni Židé, nahradila propaganda SPD naznačující nebezpečnost „těch snědých“. Ta propaganda prý není nezákonná, ale je nebezpečná a hloupá. Má snad být nebezpečný jeden z mých někdejších spolupracovníků jen proto, že je „snědý“ a má nečeské jméno, přestože je dobrým člověkem i odborníkem, navíc potomkem našince, který se 14. března 1939 u Czajánkových kasáren postavil wehrmachtu okupujícímu Ostravsko a pak se zapojil do druhého odboje?
Řádění takových grup se jednou podaří učinit přítrž. Zatím řáděním takové grupy trpí i fotbalisté západoasijského Izraele – i oni jsou nyní „nežádoucí“ v řadě evropských měst.