135 minut trvající stejnojmenný film má být příběhem celé rodiny Mašínových. Protože můj pohled na ten příběh kdysi schválila i jedna z postav filmu, Zdena mladší řečená Nenda, šel jsem se hned první den podívat, jak scénárista Marek Epstein a režisér Tomáš Mašín příběh rodiny prezentují generacím vychovávaným přes třicet let k víře, že „odporem proti režimu“ jsou výzvy k diskusi, zveřejněné podpisy kritického dokumentu.
Po zhlédnutí filmu se obávám, že film zaměřený na násilné činy bratrů nedostatečně vysvětlil, proč Bratři zprvu souznící s režimem se dali do odporu a odboje. Vždyť matka byla členkou KSČ i Akčního výboru NF, a starší z bratrů, Radek, dokonce mohl absolvovat kurz pro „bojovníky za nový lepší svět", fakticky kurz pro teroristy a diverzanty. Jako před před válkou cvičila NKVD např. bolševika Josefa Pavla, později šéfa branného a bezpečnostního výboru KSČ před Únorem 1948, náměstka ministra po Únoru a ministra vnitra za Pražského jara do srpna 1968, po válce cvičili bolševici nové kádry vč. Radka; a Radek znalosti z kurzu použil. Autoři do filmu dali jen scénu, jak se bratři učí násilí sami, proto v tom film „lže, neb říká jen půl pravdy".
Lituji, že film pomíjí odpor nenásilný; mohl aspoň slovy zmínit takový mistrovský kousek, jaký se podařil Radkovi, když jako vězeň nenásilně fakticky ochromil těžbu uranu na „své“ šachtě. Za skvělou považuji jednu ze závěrečných scén filmu, v níž „náš“ plukovník po potvrzení, že Bratři se dostali do Západního Berlína, rozhodne „tak z nich uděláme vrahy". Film už neukazuje, že aspoň tohle se bolševikům povedlo.
Když před pár lety zemřel Milan Paumer, „ten třetí“, který s Bratry došel do Západního Berlína, mládež nová, Havlova, mu i po smrti nadávala „vrahu“, ač Milan nikoho nezabil. Podobně minulý měsíc začali Bratry dehonestovat na Vidlákově serveru - https://web.litterate.cz/uz-zase-prepisuji-historii/ - v diskusi je neváhali spojovat s únosy autobusu, letadla.
Film nikomu nemůže nabídnout jedno poučení, které jsem si z příběhu rodiny Mašínových vzal já, a to že je blbost obecně hlásat kolektivní vinu.
Ač ji hlásal i Mašín otec posmrtně v té části motáku, kterou film zamlčel „bojoval jsem za naši drahou vlast a národ proti odvěkým našim nepřátelům - Němcům, kteří naši vlast a národ chtějí porobit a zničit", Bratry musela víry v kolektivní vinu Němců zbavit jejich cesta na Západ. Tehdy jim někteří Němci pomohli bez ohledu na hrozící nebezpečí; a pokud vím, Bratři i ti Němci stýkali i později. Podobně z faktu, že Zdena matka byla členkou KSČ i Akčního výboru, a přitom není známo nic, z čeho by jí bylo možno vinit, vyvozuji, že je blbost hlásat kolektivní vinu všech členů Strany, Akčních výborů. Beru však dávná slova Zdeny dcery, že Bratři použili násilí oprávněně, jen proti lidem ozbrojeným Stranou páchající zločiny; neb jsem akceptoval rozsudek Norimberského procesu, že kolektivně vinna může být taková ozbrojená skupina, např. SS.