V květnu oslavované „vítězství“ vojensky zastavilo plnění plánu kutého už „nejpokrokovějšími“ Němci na Frankfurtském sněmu (1848) - spojit rozdílné národy střední Evropy do německého státu, ve kterém našinci ani v Čechách nemají mít jinou volbu než být Němci, anebo nebýt. Některé způsoby „práce s veřejností“ umožňující válkychtivým německým mocným získávat pro sebe „souhlas lidu“, pak odmítl první kancléř poraženého (západního) Německa, ale převzali je mocní „vítězného“ Československa.
Ač ČSR měla být založena na rovnosti občanů a každý občan si mohl říci „stát jsem i já“, v obnovené republice mocní vsadili na šovinismus, nesnášenlivost. Tzv. „národní a sociální očistou“ chtěli vyřadit ze společnosti „cizí“ národy a „vnitřní nepřátele“ – buržoazii a lidi „nesprávně smýšlející“. Navázali tím na demokraticky zvolené zástupce Němců, kteří ve Frankfurtu (1848) odmítli rovnost národů, i na dodnes ctěného říšského kancléř Bismarcka, který nálepku „nepřátel říše“ dal mj. katolíkům a socialistům.
Naproti tomu první zvolený kancléř západního Německa Konrad Adenauer se šovinismu v Německu dosud „tradičnímu“ vzepřel. Podařilo se mu zlepšit vztahy s dlouho „nepřátelskou“ Francií. Jednal se sovětskými představiteli a dosáhl propuštění německých zajatců. Prusům vzkázal, že „Prušák je Slovan, který zapomněl, kdo byl jeho dědeček“. Ač sám byl nacisty perzekuován, už v roce 1946 tlumil démonizování a pronásledování při „denacifikaci“.
Zatímco u nás začali mocní šířit teze o vině národa za řádění politiků, Adenauer řekl, že „drtivá většina německého národa“ byla odpůrci nacismu. Podle Adenauera je třeba dávat bedlivý pozor na politiky, neb hrstka politiků je schopna zničit to, co vybudovaly celé generace národů.
Němec Adenauer podobně jako našinec T.G.Masaryk podpořil snahy o dialog, a to slovy, že „nikdo z nás nevlastní absolutní pravdu, pouze argumenty, protiargumenty a prostřednictvím výměny názorů lze doufat, že se pravdě více či méně přiblížíme“. Naproti tomu politici obnoveného Československa se dali do „boje s nesprávnými názory". Ten „boj“ dosáhl jednoho vrcholu politickými procesy „padesátých let“, ale jimi neskončil. Takový vývoj si vysvětluji tím, že „vítězstvím“ neskončila éra vlády těch, kteří „ví“, jak správně musí žít ti ostatní. Jen elitáře poražené vystřídali jiní, také „pracující s veřejností“.
Jeden z posametových, ministr spravedlnosti za ČSSD 7.4.2004 v PRÁVU poučoval, že u nás jako kdysi v Třetí říši „zkratkovitě a trochu surově řečeno, stát si může dělat se svými občany co chce“. 21.5.2023 na Národním hřbitově v Terezíně při tryzně za oběti Norimberských zákonů politik z Hradu odmítl křesťanskou tradici, že lidský osud je především záležitostí jednotlivce a našincům uložil, že se musí řídit velezrůdnou tezí, o níž se opíraly Norimberské zákony – musí přijmout odpovědnost za činy, které páchali něčí „předkové“.
Tento způsob politiky, zdá se, vystihuje parafráze Adenauera: Hrstka politiků ničí schopnost prosazovanou Čechy od reformace po Masaryka - spolužít s lidmi jiného přesvědčení. Oživuje „hodnoty“, proti kterým bojovali lidé celého světa a v pětačtyřicátém (ne)zvítězili.
Prameny:
Výroky K. Adenauera, které jsou stálým příspěvkem k diskusi o „hodnotách“: https://cs.wikiquote.org/wiki/Konrad_Adenauer
Politik z Hradu 21.5.2023 na Národním hřbitově Terezín https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/verejna-vystoupeni-a-rozhovory/projev-prezidenta-republiky-pri-terezinske-tryzne-17118
Češi v Čechách nemají jinou volbu než být Němci, anebo nebýt https://dvojka.rozhlas.cz/805-schuzka-cesi-v-cechach-nemaji-jinou-volbu-nez-byt-nemci-anebo-nebyt-7941076