Je znamením dnešní doby „nezapomínat a neodpouštět okupaci", ale mít na mysli jen okupaci z roku 1968 a účastnícím se Ukrajincům, Němcům... často říkat „russáci". Méně se připomíná okupace jiná, během níž ožila jedna stále pokračující snaha.
Tu méně připomínanou okupaci umožnily čtyři velmoci, které záruky slíbené naší zemi v Mnichově nebraly vážně. Poté, co 14.3.1939 měla německá armáda při okupaci Ostravska první mrtvé, přijali nacistické špičky prezidenta Háchu; a když ho po zdravotním kolapsu oživili, vyhrůžkami ho přiměli dát Čechy pod ochranu „pokrokových nadlidí" a jejich Třetí říše. V rámci „ochrany" pak Reinhard Heydrich rozpracoval tezi, kterou lze označit za ´demokratickou´, neboť zněla už roku 1848 na demokraticky svolaném Frankfurtském sněmu: Češi v Čechách nemají jinou volbu než být Němci anebo nebýt. 1)
Podobně jako akce pobělohorské i Heydrichem připravená radikální „převýchovná" akce měla Čechy konečně odnaučit spolužít i s lidmi jiné „životní víry". Dál tu měli žít jen Češi, kteří přijmou zásadu vyznávanou Němci už od Augšpurského míru - že v jednom životním prostoru všichni musí přijmout „životní víru určenou těmi nejlepšími", tedy vládnoucími. Pádem Třetí říše a odsunem ta snaha neskočila, což nepřekvapuje, neboť politickým stylem bylo Gottwaldovo Československo jako fašistický stát. 2)
Nově se Češi měli opírat o „slovanské dubisko", tedy Sovětský svaz vedený Gruzíncem Stalinem; a měli přijmout pokrokový způsob života určený bolševiky, anebo nebýt. Bolševici říkající si komunisté se Ústavou označili za ty „pokrokové a nejlepší z nejlepších". Heydrich by měl radost, že snaha ´převychovat´neskončila, ani když ji vzdali „komunisté hledící k východu".
Nejnovější vývoj snad souvisí s tím, že už roku 1978
i exkomunisté v exilu ve Frankenu dospěli k závěru, že byl
nerozum rozkmotřit se s Němci. 3) Československo pak bylo opět
rozděleno a lid je učen, že byli jsme a budem součástí Západu. Co bylo
vybráno z rozmanitosti Západu, popsal český spisovatel žijící v Bretani
Daneš slovy „nemocí české politiky je elitářství". Jako příklady těch,
kteří prý nejlépe ví, jak mají všichni žít, Daneš uvedl kromě Václava Havla
i stranu ODA. A člen ODA, po jejím krachu „konzervativec",
Čestmír Hofhazl nám pak podsouval tezi o „té naší nesvéprávnosti". 4)
Protože se proti elitářství dosud nezvedl rázný odpor, ti „lepší lidé"
stále považují lidi jinak smýšlející za „neosoby" - např. russké
šváby. Jeden z „elity", známý politik ODS, dnes dopřává lidem
zážitky, jaké dřív mívali lidé při slovním běsnění Hitlera či Lenina.
Z ukázek jeho rétoriky soudím, že chce řádit hůř než nácci v Lidicích:
Vás Čechy v noci
vyhnat z baráku, zabít děti, ženu podříznout vole, zapálit vám barák, a nakopat
do tý prdele. Jsou to prosuský filcky, ano, já bych je věšel! ( pramen
https://pravyprostor.net/?p=157271 ).
Běsnícího politika zjevně podpořil i současný prezident osobní návštěvou a společným fotem. Sametový program „kdo má moc, musí nést i odpovědnost" je tak zjevně jako za nácků a bolševiků opraven na „ti nejlepší za nic odpovědnost nenesou".
Heydrichova snaha, aby tu žili jen „správně smýšlející", už získala dost podporovatelů; Heydrich by měl radost. Necháme-li to tak, naplní se má předlistopadová obava, že ta snaha povede k občanské válce.
Odkazy:
1) Češi v Čechách nemají jinou volbu než být Němci, anebo nebýt. https://dvojka.rozhlas.cz/805-schuzka-cesi-v-cechach-nemaji-jinou-volbu-nez-byt-nemci-anebo-nebyt-7941076
2) Petr Placák: Gottwaldovo Československo jako fašistický stát. Nakladatelství Paseka a ÚSTR Praha-Litomyšl 2015
3) Petr Placák: Dobré dílo: Kontra únor roku 1978. https://babylonrevue.cz/dobre-dilo-kontra-unor-roku-1978/
4) Čestmír Hofhanzl: Naše nesvéprávnost: je z ní východisko? http://www.konzervativnistrana.cz/nazory/nase-nazory/nazor/article/nase-nesvepravnost-je-z-ni-vychodisko.html