Dost věrohodná byla 17. 11. 1989 rozšířená zpráva o údajné smrti studenta Šmída během zásahu silových složek. Snad nejznámější falešnou zprávu novodobé české historie totiž šířily západní stanice pro nás důvěryhodné víc než zdejší oficiální zprávy, a našinci věděli, že manipulativní složky nutí všechny lidi nenávidět ty, kteří dělají Straně a vládě ´potíže´, a příslušníky silových složek učí, že ´potížisté´ nesmí projít. Proto byla vítána Havlova žádost bojovat proti (lži a) nenávisti jako ´politické hodnotě´.
Od 18.11.1989 žádali další změny podobných ´hodnot´už nejen jednotlivci. Základem ´socialistické demokracie´ se měla jako za Pražského jara 1968 stát jakýsi „kulatý stůl pro patnáct miliónů lidí“, přičemž každý názor je důležitý a s každým se počítá. Že právě toto tehdy důrazně žádal i hlavní mluvčí a pak předseda Verejnosti proti násiliu Ján Budaj, připomíná dnes Eduard Chmelár.
V předvečer generální stávky, 26.11.1989, přišlo se svými návrhy i Občanské fórum (OF). Označilo za legální, ale nelegitimní, neobhajitelné, politické zvyklosti, které naše země zavedly do hluboké morální, duchovní, ekologické, sociální, ekonomické a politické krize. OF navrhlo umožnit skutečnou účast všech občanů na řízení věcí veřejných, a zajistit účinné zábrany proti zneužívání politické i ekonomické moci a proti rozvratu právního státu, ke kterému dochází, je-li moc ve státě soustřeďována v rukou vládnoucí skupinky nerespektující samozřejmou zásadu: kdo má pravomoc, musí nést i odpovědnost!
Že tyto hezké návrhy nebyly vtěleny do trvale platné společenské smlouvy, se ukázalo i v listopadu 2022. Že nejen bývalí komunisté, ale i vůdci Sametu mezi Listopady 1989 a 2022 dokázali ´převléknout kabáty´, dokládá výše zmíněný Eduard Chmelár na Jánu Budajovi - Budaj „dnes ako člen vlády patrí k tým, ktorí hlučne podporujú zavádzanie cenzúry (nech už si ju nazývajú reguláciou, blokovaním alebo akokoľvek)“. Na XTV hlásí z Prahy Petr Macinka, že letošní 17. listopad byl přehlídkou naprosté nenávisti, tentokrát projevované řadou občanů před klidnými silovými složkami. V čele pražského údajně nepolitického pochodu na ´podporu demokracie´ kráčeli politici Vít a Danuše pošpinění (v kauzách STANu, resp. kšeftování s tituly) nerespektováním opět nesamozřejmé zásady ´kdo má pravomoc, musí nést i odpovědnost´.
Přestože se mluví o ´návratu k Havlově politice´, přišli jsme mezi Listopady 1989 a 2022 i o právo považovat (jako OF) za nelegitimní, když nás mocní vedou do velké krize. Po zrušené StB má takové ´potížisty´ za nebezpečné i tajná služba ´liberálně demokratické´ Spolkové republiky Německo. U nás s tím trendem zjevně někteří drží hubu a krok.
Odpověď na otázku, kdy se vývoj zvrtl, nabídl například americký historik James Krapfl, mj. autor knihy Revolúcia s ľudskou tvárou. Podle Krapfla neproběhly diskuse kolem demokracie i na pracovištích, možnosti odvolat poslance, kteří ztratili důvěru, a referenda, pokud se pro ně sežene požadovaný počet podpisů; v prosinci 1989 nastupující ´elity´ tyto požadavky odmítly a lidé to vzdali !!! Později ´demokraté z nové elity´ vyhlásili i své pojetí ´demokracie´, např. „zkratkovitě a trochu surově řečeno, stát si může dělat se svými občany co chce" (ministr K. Čermák 7.4.2004 v PRÁVU). Odpověď na dohad, proč ´nové elity´ jako Ján Budaj změnili názory stejně razantně jako kdysi bolševici, možná dal už Jan Werich teorií o ´bidelnících´: Je vždy dobré bydlo býti bidelníkem, různými bidly postrkujícím dav podle přání shůry.