Počat jsem byl poté, co v Norimberském procesu byli odsouzeni k tvrdým trestům mocní Třetí říše jako spolupachatelé politicky motivovaných zloČINŮ. Narodil jsem se v době, kdy pozorní dospělí se i u nás začali obávat nových politicky motivovaných zloČINŮ, např. ´policie´ na rozdíl od meziválečné předchůdkyně už nebyla apolitická a začala stíhat lid i za vyřčení SLOV prý ´škodících´ záměrům mocných. Školákem jsem se stal po smrti Stalina a Gottwalda, a učili mě milovat soudruha prezidenta a Stranu, neb prý vedou společnost k šťastným zítřkům.
Já i mnozí vrstevníci jsme takovému učivu přestali věřit. Ještě jsme byli školáky, když Strana musela přiznávat, že při ´vedení společnosti´ se její lidé podíleli na řadě politicky motivovaných zloČINŮ. Dalšími činy nám Strana vzkázala, že je velký rozdíl mezi námi malými lidmi a Stranou. My byli často všichni trestáni jen proto, že někdo z nás prý něco provedl. Strana plná spolupachatelů politicky motivovaných zloČINŮ viníky netrestala; když nechala zavřít např. exministra vnitra Rudolfa Baráka, bylo to jen za obyčejnou zlodějinu. Místo toho na téměř tři desetiletí vecpala do Ústavy, že i neodsouzení viníci patří mezi vedoucí silu ve společnosti i ve státě, mezi nejaktivnější a nejuvědomělejší občany.
Kritika takového stavu byla dlouho státem chápána jako ´ideozločin´, připuštěn byl až kritický program Občanského fóra z 26.11.1989. Ten slovy zdůraznil mimo jiné, že „po dlouhá desetiletí se nerespektovala samozřejmá zásada: kdo má pravomoc, musí nést i odpovědnost. Všechny tři základní moci ve státě - moc zákonodárná, výkonná a soudní - splynuly v rukou úzké vládnoucí skupiny... Tím byly rozvráceny základy právního státu."
Ze ´sametové změny´ vzešlá moc si pak vysloužila od prof. Zdeňka Mahlera označení „vláda hloupých Honzů". Nepřijala pomoc těch, kteří se v čase zdejších zloČINŮ v exilu stali výbornými odborníky ve vědě, v průmyslu a v obchodě. V čele státu se ocitli i lidé (nejen podle mne) podezřelí z osobního podílu na politicky motivovaných zloČINECH, zpočátku např. Marián Čalfa, Alexander Dubček. Vývoj pak v řadě směrů potvrdil pravdivost úsloví, že staré psy novým kouskům nenaučíš; že spíše oni budou učit nové generace. Každopádně se více než tři desetiletí po Sametu děje mj.:
Nejen známý pražský sociolog s dvěma doktoráty i spolupachatele zloČINŮ, dříve chválené Ústavou, hodnotí jako ´elity´, tedy lidi nejlepší z nejlepších. Bývalý učitel, dnes vicepremiér, ministr vnitra, poslanec a šéf strany v jedné osobě mluví o některých lidech jako o ´hmyzu´ (jako dříve Lenin) a zřizuje politickou policii (jako dříve Džeržinskij). Takové akce mocných vyvolávají reakci.
Podle mne by cestou k řešení krize mohlo být prosazení zásad programu Občanského fóra z 26.11.1989. Příznivcům současného krizového vývoje můžeme připomínat, že legitimní zákony označují zřízení trestající lidi za SLOVA jako ´zločinné a zavrženíhodné´; a že nejen Norimberský proces připomíná mocným, že jejich moc není neomezená.