neděle 4. května 2025

I zákony mohou podporovat bezpráví

   Po roce 1789 se podle historika Noël O´Sullivana za legitimní považuje jen vláda demokratická. Mnozí se však zamýšlí nad tím, proč demokracie přichází o důvěru.

   Ve čtyřicátých letech XX. století upozornil George Orwell, že neexistují žádné definice demokracie či demokrata, na nichž bychom se shodli, a proto každý může sebe vydávat za demokrata a své způsoby za demokratické. A Edvard Beneš přednášel, že diskreditaci demokracie pomáhají politické strany, jež nevyjadřují přání, zájmy, názory a potřeby skupin lidu, ale jednají jako spolčení proti nepříteli často imaginárnímu.

   Jako to spolčení v obnovené ČSR jednala Komunistická strana vedená odchovanci kominternovských škol zaměřených na subverzi a rozvrat demokratických struktur. V rámci „boje proti strýčku Samovi a jeho pomahačům“ omezovala demokracii i pomocí zákonů.

   Ty přestaly být rámcem určujícím pravidla soužití všech. Už za Gottwalda podle historika Jiřího Pernese „platily jen pro někoho“; a podle mého otce, právníka, některé z nich umožňovaly trestat lidi, kteří nikomu neublížili. Za Husáka Charta 77 oprávněně konstatovala, že mnohá uzákoněná práva lidí platí jen na papíře. Když se v roce 1989 lidé z Charty 77 drali k moci, slíbili že náš stát „musí být právním, demokratickým státem“. Když se k moci dostali, minulost se pomaleji, ale přece, začala opakovat.

   Že zákony opět platí jen pro někoho, jsem pochopil, když ministr Karel Čermák, žák za Protektorátu a absolvent „práv“ z padesátých let XX. století, v roce 2004 odmítl uznat ústavní omezení, že státní moc slouží všem občanům a lze ji uplatňovat jen v případech, v mezích a způsoby, které stanoví zákon, a napsal „zkratkovitě a trochu surově řečeno, stát si může dělat se svými občany co chce“, a ´státní zástupkyně´ Z. Galková rozhodla, že to není trestné.

   Pak Petr Fiala, k Evropanství školený mj. Berndtem Posseltem a Ottou Habsburkem a pohybující se v naší vysoké politice už dvě desetiletí, naši na papíře zaručenou svobodu vyhledávat, přijímat a rozšiřovat informace a myšlenky všeho druhu začal omezovat svévolně (nikoli zákonem) na pouhé právo na korigované informace. Uzákonění trestnosti „neoprávněné činnosti pro cizí moc" za jeho vlády navrátilo do společnosti obavy, že zákon opět umožňuje trestat lidi, kteří nikomu neublížili.

   Z faktu, že podobně zneužívají zákony odchovanci různých škol a ideologií, v roce 1967 vyvodil Ludvík Vaculík: Zdá se, že moc má své nezrušitelné zákonitosti vývoje a chování, ať ji vykonává kdokoli. ... Kde vláda pořád a dlouho stojí, padá občan...

   A Ayn Randová v Atlasova vzpoura popsala, jak se pomocí „zákonů“ prosazuje „západoevropská hodnota“ citovaná Janem Patočkou – že od 16. století „nikoli starost o duši, starost být, nýbrž starost mít, starost o vnější svět a jeho ovládnutí stává se dominantní“:

   „Vážně si myslíte, že zákony píšeme proto, aby se dodržovaly? Vždyť my chceme, aby se porušovaly. Doba vznešených idejí dávno minula. Nám jde o moc a myslíme to smrtelně vážně. Měli byste se s tím smířit. Nevinným totiž nelze vládnout. Stát má jedinou pravomoc - zatočit s tím, kdo překročí zákon. Jenže nikdy není dost pachatelů, a tak se musí nějak obstarat. Začneme stavět mimo zákon kdeco, až už nebude možné normálně žít, aniž by se člověk proti něčemu neprovinil. Národ poctivců není nikomu k užitku. Z takového nic nekouká. Stačí ale schválit pár zákonů, které nelze ani dodržovat, ani vymáhat, ani objektivně vykládat, a rázem máte národ provinilců. A těm už vládnout lze. Taková jsou pravidla, taková je hra. Jakmile ji pochopíte, bude s vámi mnohem lepší domluva.“