středa 26. ledna 2022

Koaličníci důvěryhodní jako bolševici

 

Vy věříte, že civilizace a svět jdou vpřed, ale ony jdou zpět!“
(Poslanec Cortéz, Madrid 1849)

Když jsem si v šedesátých letech (dvacátého století) utvářel své první politické názory, nabyl jsem i přesvědčení, že bolševici (u nás si říkající ‘komunisté’) nejsou slušní lidé. Bez zábran totiž jednali v rozporu se zásadami, které mně byly vštěpovány doma i ve škole.

Často lhali, ze svých chyb vinili jiné. Když se u nás v letech 1945-48 drali k moci skoro monopolní, slibovali ochranu demokratických práv lidu a drobného soukromého podnikání, ač jim muselo být jasné, že sovětští dozorci nic takového nepřipustí. Ze svých pozdějších kiksů vinili mj. ‘amerického brouka’ a ‘sluhy strýčka Sama’. Až koncem padesátých let z podnětu sovětských dozorců připustili, že organizovali zrůdnosti sami, ale Ústavou z roku 1960 se uzákonili za předvoj dělnické třídy a nejuvědomělejší občany. Bolševici spojeneckých zemí roku 1968 lhaním, že u nás ubližujeme ‘čestným komunistům’, ospravedlňovali snahu omezit nám možnost ‘vměšovat se do našich záležitostí. A snad všichni bolševici světa dlouho hlásali Sovětský svaz náš vzorv SSSR zítra už znamená včera, ač já v sovětské Gruzii, Abcházii i na Ukrajině nacházel režim s prvky feudálními, takže podle mne tam zítra ještě znamenalo ponižování, které v Čechách skončilo před více než staletím.

Bolševici také lhali, že na troskách starého světa budují svět lepší, přesto jejich počínání vadilo. To, že „po dlouhá desetiletí se nerespektovala samozřejmá zásada: kdo má pravomoc, musí nést i odpovědnost,“ řadilo Občanské fórum v listopadu 1989 mezi  příčiny krize, v jejímž důsledku „lidé jsou tak odsouzeni k roli pouhých vykonavatelů příkazů mocných.“ „Předpokládám, že jste mne nenavrhli do tohoto úřadu proto, abych vám i já lhal,“ řekl i Václav Havel.

Po Listopadu politici zrušili ‘poučení’ z historie přijaté předchůdci a uzákonili učení nové, že režim založený na komunistické ideologii byl zločinný, nelegitimní a je zavrženíhodný. Za jásotu, že v nové Sněmovně už nejsou komunisté, se na přelomu let 2021/22 ujali moci koaličníci, kteří se cestou k moci líčili jako kdysi bolševici příliš růžově: Jsme demokraté! Za naší vlády bude líp! Zárukou slušnosti v politice je premiér, profesor! Nepřipomínali mimo jiné, že podle jedné z nedávných tváří strany Petra Fialy i prezidenta je nutné podřezat jako svini...

Další kus růžového nátěru odloupla šéfka Poslanecké sněmovny, když lidé marně hledají potvrzení jejího tvrzení, že premiér spojeneckého Maďarska Orbán de facto podpořil střelbu do občanů Kazachstánu. Ač se představitelka státu chová jako v roce 1968 bolševici spojeneckých zemí, podle slov řady koaličních představitelů může zůstat šéfkou Sněmovny.

Růžový nátěr odlupuje i sám premiér. Nejen profesor sociologie totiž postřehl, že premiér rychle mění názory, jako by mu paměť vynechávala; a že programové prohlášení jeho vlády je důvěryhodné jako někdejší sliby našich bolševiků. Vládní program podle profesora sociologie obsahuje jak pasáže, které nedovolí uskutečnit cizí firmy a silné finanční skupiny dozírající nyní na naši zem; tak body, které by mohly být v rozporu se zájmy, jež se kryjí za logo Evropské unie. Navíc na realizaci jiných vládních předsevzetí nejsou a dlouho nebudou prostředky. Premiér reagoval slovy, že jeho akcí se završila vůle občanů, ač podle průzkumů nadpoloviční většina občanů jeho vládě nedůvěřuje.

Iluzi o slíbené ZMĚNĚ boří i další koaličníci. Tak jako kdysi bolševici řvali, že nestojí o podporu od antisocialistických sil, dnes koaliční ministr šéfující straně prý křesťanské odmítl žádat o důvěru celou Poslaneckou sněmovnu slovy Fakt jsme nepřišli žádat poslance Hnutí ANO a SPD o důvěru‼ Když však při jiném hlasování Sněmovny koaliční poslanci kvůli absencím neprosadili své, vinil z toho koaliční poslanec ty druhé - to je faul a kritizoval hnutí ANO.

Koaličníci jsou pro mne důvěryhodní jako kdysi bolševici. Nepoučili se z minulosti a my jako OF v roce 1989 můžeme mluvit o krizi: Vláda nemá své občany za partnery, hrozí jim, nespokojení vyhrožují vládě, míní např. A. Šándor, generál a bezpečnostní poradce. Mám za chybu, že někteří lidé stále říkají ‘elity’ těm mocensky vlivným, kteří nás dovedli do krizí.